Faggruppen risikovurderer bruk av kjemiske eller biologiske plantevernmidler og rester av disse i maten. Faggruppen foretar helse- og miljørisikovurderinger av preparatene, men uttaler seg ikke om agronomisk nytteverdi. Faggrupen behandler godkjenninger av nye preparater og preparater med betenkelige egenskaper som er oppe til revurdering i Mattilsynet.
Nytt fra faggruppen:
Vitenskapskomiteen for mattrygghet (VKM) mener det ikke er grunnlag for å endre konklusjonen i helserisikovurderingen av plantevernmiddelet Plenum 50 WG. Grunnen er at det etter VKMs syn ikke har fremkommet nye argumenter eller undersøkelser siden VKM gjorde risikovurderingen.
[13.03.2013]
Les mer
Vitenskapskomiteen for mattrygghet (VKM) kan ikke utelukke at plantevernmidlet Plenum 50 WG kan gi alvorlige helseeffekter for personer som sprøyter uten å bruke verneutstyr.
[26.06.2012]
Les mer
Siste risikovurderinger fra VKM